Historia w璠karstwa na Podhalu.

Spo貫czno嗆 mi這郾ik闚 w璠karstwa zapocz徠kowa豉 powstanie w Polsce ko鎍em XIX wieku w Krakowie Krajowego Towarzystwa Rybackiego, spo貫cznej organizacji kt鏎ej celem by豉 racjonalna gospodarka rybacka. W pocz徠kowych latach na Podhalu celem towarzystwa by這 powstrzymanie degradacji w鏚 i propagowanie sportu w璠karskiego. Do popularyzacji w璠karstwa w鈔鏚 g鏎ali przyczynia造 si liczne wizyty arystokracji angielskiej.
Sprytni i spostrzegawczy g鏎ale podpatrywali przyjezdnych w doskonaleniu technik po這wu ryb. Sam profesor J. Rozwadowski pisa w "Poradniku dla mi這郾ik闚 sportu w璠karskiego", i zna g鏎ali kt鏎zy co do zami這wania kunsztu w璠karskiego 鄉ia這 mierzy si mog z najzawzi皻ymi sportsmenami Albionu. W trosce o dobro i urodzaj w鏚 zrodzi si pomys powstania Domu Kultury W璠karskiej oraz wyl璕arni i o鈔odka zarybienia ryb 這sosiowatych i lipieni.

rycina z ksi捫ki J. Rozwadowskiego
Po drugiej wojnie 鈍iatowej o鈔odek oddano do u篡tku w υpusznej. Sk康 do dzi zasilane s rzeki pstr庵ami i g這wacicami. Wspomniane Towarzystwo w latach 50-tych decyzj Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegat闚 Sportowych Towarzystw W璠karskich w Polsce zosta這 przy陰czone do Polskiego Zwi您ku W璠karstwa. W tym okresie w璠karstwo prze篡這 bum rozwojowy. Nowe podej軼ie zapocz徠kowa這 nowe metody po這wu w czym nasi podhala雟cy w璠karze maj znaczny udzia. W 鈍iatowym w璠karstwie muchowym m闚i si o metodzie po這wu jako o tzw. "Polish nympha", kt鏎ej prekursorami byli podhala雟cy w璠karze. "Podhala雟ka glajcha" rozpropagowana przez nasz kadr narodow wdziera si na 鈍iatowe salony sportu muchowego. Trwaj nieustaj帷e spory mi璠zy nowotarskimi i zakopia雟kimi w璠karzami o pierwszych pomys這dawc闚 tej przyn皻y.

Historia naszego ko豉 jest 軼i郵e zwi您ana z histori Nowotarskich Zak豉d闚 Przemys逝 Sk鏎zanego "Podhale" uruchomionych w latach 60-tych. W璠karze pracuj帷y w NZPS Podhale zrzeszyli si w sekcj w璠karsk przy zak豉dach, kt鏎a dzia豉豉 przy kole miejskim nr 16. Pomys這dawcami sekcji byli: Jan Jasku趾a i Janusz Mas這wski. Sekcja by豉 tak pr篹nie dzia豉j帷a, 瞠 闚czesny zarz康 NZPS Podhale przydzieli jej siedzib przy wytw鏎ni cz窷ci zamiennych i form, gdzie mistrzem oddzia逝 by Pan Jan Jasku趾a. W 1985 roku staraniami dzia豉czy sekcj przekszta販ono w ko這, a pierwszym prezesem wybrany zosta Jan Jasku趾a. Po upadku zak豉d闚 siedzib przeniesiono do nowego lokalu przy ul. Podhala雟kiej 12.
Obecnie przy kole dzia豉 klub m這dzie穎wy, klub sp豉wikowy "Sum" oraz klub muchowy "Szarotka"
Nasze ko這 cho powsta這 niedawno odnios這 kilka znacz帷ych sukces闚: