Historia

Społeczność miłośników wędkarstwa zapoczątkowała powstanie w Polsce końcem XIX wieku w Krakowie Krajowego Towarzystwa Rybackiego, społecznej organizacji której celem była racjonalna gospodarka rybacka. W początkowych latach na Podhalu celem towarzystwa było powstrzymanie degradacji wód i propagowanie sportu wędkarskiego. Do popularyzacji wędkarstwa wśród górali przyczyniały się liczne wizyty arystokracji angielskiej.
Sprytni i spostrzegawczy górale podpatrywali przyjezdnych w doskonaleniu technik połowu ryb. Sam profesor J. Rozwadowski pisał w "Poradniku dla miłośników sportu wędkarskiego", iż znał górali którzy co do zamiłowania kunsztu wędkarskiego śmiało mierzyć się mogą z najzawziętymi sportsmenami Albionu. W trosce o dobro i urodzaj wód zrodził się pomysł powstania Domu Kultury Wędkarskiej oraz wylęgarni i ośrodka zarybienia ryb łososiowatych i lipieni.

rycina z książki J. Rozwadowskiego
Po drugiej wojnie światowej ośrodek oddano do użytku w Łopusznej. Skąd do dziś zasilane są rzeki pstrągami i głowacicami. Wspomniane Towarzystwo w latach 50-tych decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów Sportowych Towarzystw Wędkarskich w Polsce zostało przyłączone do Polskiego Związku Wędkarstwa. W tym okresie wędkarstwo przeżyło bum rozwojowy. Nowe podejście zapoczątkowało nowe metody połowu w czym nasi podhalańscy wędkarze mają znaczny udział. W światowym wędkarstwie muchowym mówi się o metodzie połowu jako o tzw. "Polish nympha", której prekursorami byli podhalańscy wędkarze. "Podhalańska glajcha" rozpropagowana przez naszą kadrę narodową wdziera się na światowe salony sportu muchowego. Trwają nieustające spory między nowotarskimi i zakopiańskimi wędkarzami o pierwszych pomysłodawców tej przynęty.

Historia naszego koła jest ściśle związana z historią Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego "Podhale" uruchomionych w latach 60-tych. Wędkarze pracujący w NZPS Podhale zrzeszyli się w sekcję wędkarską przy zakładach, która działała przy kole miejskim nr 16. Pomysłodawcami sekcji byli: Jan Jaskułka i Janusz Masłowski. Sekcja była tak prężnie działająca, że ówczesny zarząd NZPS Podhale przydzielił jej siedzibę przy wytwórni części zamiennych i form, gdzie mistrzem oddziału był Pan Jan Jaskułka. W 1985 roku staraniami działaczy sekcję przekształcono w koło, a pierwszym prezesem wybrany został Jan Jaskułka. Po upadku zakładów siedzibę przeniesiono do nowego lokalu przy ul. Podhalańskiej 12.
Obecnie przy kole działa klub młodzieżowy, klub spławikowy "Sum" oraz klub muchowy "Szarotka"
Nasze koło choć powstało niedawno odniosło kilka znaczących sukcesów:
  • W 1998r. I miejsce w klasyfikacji drużynowej w zawodach o Puchar Dunajca im. B.Romaniszyna;
  • W 2002r. i 2006r. I miejsce w klasyfikacji drużynowej o Puchar im. E. Lewickiego w dyscyplinie muchowej
  • W 1999r. II miejsce w klasyfikacji drużynowej w zawodach o Puchar Dunajca im. B. Romaniszyna
  • W 2002r. II miejsce w klasyfikacji drużynowej w zawodach muchowych o Puchar Józefa Jarmuły oraz liczne I, II i III miejsca zarówno indywidualnie jak i drużynowo w zawodach muchowych o mistrzostwo okręgu